Najlepszy przewodnik o Positano, co zobaczyć, atrakcje, gdzie spać

12 grudnia, 2024 Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Są na świecie takie miejsca, które możesz pokochać całym bijącym sercem. Nie musisz jednak podróżować na inne kontynenty, pokonując wiele tysięcy kilometrów, aby trafić do takiej hipnotyzującej, magicznej krainy. Polecamy np., abyś poleciał do Positano. Większość turystów uważa, że nie ma lepszej destynacji. Dlaczego? Bo to najpiękniejsze miasteczko, będące jednocześnie najbardziej romantycznym miejscem dla młodych par. Pełne kolorowych domków i willi na wzgórzach, jakże fotogeniczne.

Gdzie dokładnie się znajduje? Czym kusi? Na te i szereg inny ważnych i jeszcze ważniejszych pytań odpowiemy w niniejszym tekście. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Positano nie tylko dobrze zobrazuje zalety tej pocztówkowej miejscowości, ale też okaże się pomocny przed i w trakcie wycieczki.

Spis treści

Gdzie leży Positano?

Jest to barwne miasteczko położone w malowniczym regionie Kampania we Włoszech. A dokładniej mówiąc, w prowincji Salerno. I oczywiście, jeszcze bardziej uściślając, na Wybrzeżu Amalfitańskim. Gdy spojrzysz na Positano z lotu ptaka, to zauważysz, że zbudowane jest między turkusowym Morzem Tyrreńskim a klifami, czyli skalistymi wzgórzami. Będziesz miał wrażenie, jakby jakiś zdolny artysta wyrzeźbił je w skale. Jakby za moment miało stoczyć się ze stromego zbocza do wody i zniknąć…

Z czego słynie Positano?

Ale spokojnie, to miasteczko będzie trwać wiecznie. Podobnie jak nasz przewodnik o Positano, który postaramy się aktualizować, jeśli coś zmieni się w tej włoskiej krainie. Jeśli, to dobre słowo, bo będąc tam osobiście, szybko dostrzeżesz, że czas tam stanął w miejscu. Taka sama tradycja od pokoleń, magiczna atmosfera. I ta sama kaskadowa zabudowa domów wśród wijących się wąskich uliczek oraz okoliczna przyroda z zielonymi wzgórzami.

No i plaże oraz stare zabytki. To także z nich słynie Positano, nie bez powodu zwane nadmorskim rajem. Ludzie, którzy zamieszkują na tych 8km2, są po prostu szczęśliwi. Również z tego, że są niewielką, żyjącą w przyjaźni społecznością (jest ich łącznie 4 tysiące). W dzień witającą turystów z całego świata, a nocą bawiącą się wspólnie z przyjezdnymi niemalże do białego, słonecznego poranka (choć i noc wygląda jasno, dzięki barwom żarówek i świec).

Co ciekawego zobaczyć w Positano?

To dobre pytanie, szczególnie dla kogoś, kto udaje się na wakacje, aby zwiedzać, a nie tylko odpoczywać na plażach. O nich jeszcze napiszemy, a w tym rozdziale przyjrzymy się najciekawszym zabytkom, jakimi może pochwalić się to miasteczko. Gdzie zatem zabierze Cię nasz przewodnik o Positano?

Museo Archeologico Villa Romana Positano

W skrócie MAR, czyli Museo Archeologico Villa Romana Positano to atrakcja turystyczna, którą musisz zobaczyć jako pierwszą. Dlaczego? Bo jest znakomitym przykładem tego, jak dba się o własną historię sięgającą okresu starożytności. Wizyta w tym muzeum, znajdującym się w centrum miasteczka na Piazza Flavio Gioia (nazwa placu wzięła się od nazwiska słynnego marynarza, uważanego za wynalazcę kompasu, jego nagrobek jest w Santa Maria Assunta) sprawi, że odbędziesz podróż do czasów minionych, ale wciąż jakby „żywych w pamięci”.

Muzeum usytuowane jest na terenie, gdzie stała rzymska willa. Przysypana przez popiół Wezuwiusza ponad 2000 lat temu, ale czy pochowana na zawsze? Nie. Bo wreszcie natrafiono na jej pozostałości. Szczególnie na jeden odkryty fragment, który udostępniono zwiedzającym. Co możesz tam ujrzeć z bliska? Przede wszystkim różne intrygujące, dobrze zachowane artefakty (kolekcja jest spora!) i przedmioty, również te związane ze sztuką Rzymian (np. malowidła ścienne w tylu pompejskim)

Warto wiedzieć: Ruiny owej willi możesz zwiedzać z przewodnikiem w małych grupach. Nie zajmie to wielu godzin, ale i tak poczujesz się, jak pewien sławny, filmowy archeolog. Więcej na temat tego zabytku (też o godzinach otwarcia, biletach itp.) możesz przeczytać na oficjalnej stronie internetowej.

Chiesa di Santa Maria Assunta

Nie bądź zdziwiony, że nasz przewodnik o Positano podaje w nagłówkach włoskie nazwy. Dzięki temu głębiej zanurzysz się w klimacie tej włoskiej, urokliwej miejscowości. Podobnie jak robili to żeglarze wieki temu oraz… piraci. Nie. Oni głównie zajmowali się grabieżą. Skradli np. i transportowali statkiem największy skarb kościoła Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – bizantyjską ikonę przedstawiającą czarną Madonnę z dzieciątkiem.

Kiedy udasz się do owej świątyni, to – jak podaje każdy przewodnik o Positano – poznasz pewną legendę (a może i prawdę!) o grupie przestraszonych piratów. Nie przeraził ich tylko wielki, nagły sztorm, ale też głos Matki Boskiej (tej ze wspomnianego wyżej obrazu). Głos, który słowami „posa!, posa!” (połóż, połóż), nakazał, aby ową ikoną odłożyć na brzeg lądu. Dopiero wtedy niebo mogło się rozjaśnić. Oczywiście jest też inna wersja – zamiast zacumować i przekazać ten święty unikat ludziom, nerwowo wyrzucili go do morza. Ostatecznie ta Maryja stała się symbolem Positano. Wzniesiono dla niej najpierw kaplicę.

Co w środku kościoła?

A co do samego XII-wiecznego zabytku, znajdującego się w pobliżu rzymskiej willi, jakim jest właśnie Chiesa di Santa Maria Assunta, to jest on wyjątkowo piękny! Przyciąga wzrok już z daleka ze względu na „złotą”, ozdobioną płytkami z majoliki, charakterystyczną kopułę oraz fasadę o kolorze żółto-kremowych. Co ciekawe, obecny wygląd różni się od początkowego. Przyczyniły się do tego renowacje na przestrzeni wieków. We wnętrzu znajdziesz cenne eksponaty. Poza ikoną Madonny także religijne relikwie (szczególnie srebrne naczynie w formie popiersia), malowidło Fabrizio Santafede stworzone po koniec XVI wieku i szopkę w kaplicy św. Mikołaja z Bari. Zejdziesz też do średniowiecznej krypty.

Warto wiedzieć: Naprzeciwko świątyni Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej stoi stara dzwonnica. Na nią również warto zwrócić uwagę, bo po przebudowie zawiera elementy architektury XVIII-wiecznej, które nie do końca przykryły średniowieczne ozdoby (np. płaskorzeźbę nad głównymi drzwiami – a na niej dziwny stwór morski, siedem ryb oraz lis).

Inne „perły” i atrakcje miasteczka

Przewodnik o Positano nie może też nie wspomnieć o Pałacu Murat, czyli niezwykłej, letniej rezydencji zbudowanej w neapolitańskim, barokowym stylu (w hołdzie dla króla Neapolu). Dziś jednak to miejsce, na terenie którego działa elegancki hotel. Czy to oznacza, że całkiem wymazano historię i zmieniona zabudowę? Nie! Nadal możesz odkryć wszelkie detale z dawnej epoki. Pałac ten razem z opisanym kościołem i fragmentami willi rzymskiej najpiękniej opisuje Positano. Ale czy w tym miasteczku nic już więcej nie ma do zwiedzenia? Okazuje się, że jest! To miejsca w podobnym stopniu czarujące jedyną w swoim rodzaju atmosferą, architekturą itd. Oto one:

Torre della Sponda

Pod tym włoskim określeniem kryją się… wakacyjne apartamenty? Tak. Ale też coś jeszcze, a mianowicie kamienna wieża z tarasem na dachu. Czy raczej bardzo stara latarnia morska. Zbudowana u schyłku XIII wieku nad plażą zwaną przez mieszkańców „Il Bacino”. Miała za zadanie ochraniać tę część wybrzeża przed atakiem piratów.

Warto wiedzieć: Identycznych starożytnych wież Saracenów było znacznie więcej. Do dziś przetrwały również Torre della Fornillo i Torre Trasita. W każdej siedział człowiek, który dokładnie obserwował, czy do brzegu nie zbliża się obca flota.

Franco Senesi Fine Art

Możesz być zaskoczony tą atrakcją. Jak potwierdza nasz przewodnik o Positano, w centrum tego włoskiego miasteczka znajdują się też obiekty, które nie mają nic wspólnego ze starożytnością czy okresem średniowiecza. Mowa o… kilku galeriach sztuki. Jedną z nich, tą najpopularniejszą, jest Franco Senesi Fine Art. Wejdź tam, jeżeli lubisz podziwiać zróżnicowane dzieła sztuki – rzeźby (skalne, metalowe), instalacje, obrazy utalentowanych, też początkujących artystów pochodzenia włoskiego.

Grotta di Fornillo

Badanie geologiczne wykazały, że to miejsce powstało naturalnie około 1600 roku. Mowa o jaskini Grotta di Fornillo. Po co zaglądać do takiej groty? Bo w środku jest magicznie, w czym duża zasługa wpadającego tam światła, powodującego, że strumień wody w jaskini przybiera niebieską barwę. Tak było setki lat temu, tak jest też dzisiaj. Z tą jednak różnicą, że obecnie nie odpoczywają tutaj poławiacze ryb i żeglarze. Co lub kogo więc spotkasz, wspinając się po krętych schodach? Zanim „grota Cię pochłonie”, ujrzysz charakterystyczny domy. A wewnątrz? Będziesz oczarowany tradycją, jaka odbywa się tu od kilku wieków. Mamy na myśli sztukę tworzenia przez mieszkańców małych kapliczek, czyli szopek bożenarodzeniowych!

Sentiero degli Dei

Na koniec jeszcze coś dla pasjonatów długich wędrówek pieszych. Jest pewien szlak zwany Ścieżką Bogów. Skorzystaj z takiej atrakcji, jeżeli również uwielbiasz trekking. Wyobraźnia podpowie Ci, jak wyglądał pochód bogów, którzy śpieszyli tutaj na ratunek Odyseuszowi zauroczonego przez syreny.

Tobie zapewne przejście tą 9-kilometrową trasą wzdłuż Wybrzeża Amalfi (między wioską Nocelle w Positano a Agerolą w Bomerano) zajmie więcej czasu, mimo źródeł wodny pitnej po drodze. Na ogół 7 godzin (w dwie strony, w zależności o tempa, ilości przerw na drewnianych ławeczkach, pogody itp). Jest to szlak przyrodniczy, a więc spodziewaj się niezapomnianych krajobrazów, docierając do tarasów widokowych. Będziesz zmęczony, ale zachwycony.

Jak dostać się z Polski do Positano?

„Wszystko pięknie, ale w jaki sposób dotrzeć do Positano?”. Wybacz, że nasz przewodnik jeszcze Cię o tym nie poinformował, skupiając się na atrakcjach. Odpowiadamy więc na to pytanie w tym rozdziale. Nic skomplikowanego, przynajmniej na początku podróży. Bo zaczyna się ona od lotu samolotem w kierunku Neapolu. Z Warszawy bez przesiadek, z innych miast z maksymalnie z jedną przesiadka. Połączeń jest sporo, a obsługiwane są najczęściej przez linie Ryanair i Wizzair. Taka podróż jest dość szybka i komfortowa. Trwa tylko około 3 godziny.

„Świetnie, ale co dalej”? Po wylądowaniu w Neapolu, masz do wyboru kilka opcji. Możesz na przykład z dworca kolejowego (do którego dojedziesz autobusem z lotniska), udać się pociągiem bezpośrednio do… nie, jeszcze nie do Positano. Najpierw do położonego kilkadziesiąt kilometrów miasteczka Salerno albo ewentualnie do znacznie bliższego Sorrento. A tam złapiesz busa Sita Sud do opisywanego przez nasz przewodnik urokliwego miasteczka. Ostateczne rozwiązanie, też polecane. to rejs promem. A swoim autem albo wypożyczonym? To mało wygodne ze względu na brak miejsc parkingowych, które dodatkowo są dość drogie (nawet 10 euro za jedną godzinę!).

Praktyczna porada: Są hotele w Positano, które zazwyczaj za dopłatą oferują opcję transferu lotniskowego. Jeżeli jednak nie chcesz wydawać przykładowo 100 euro na taką dogodność, to wsiądź do pociągu (nie byle jakiego). Pamiętaj tylko, że kolejny środek transportu, czyli wymieniony wyżej autobus bywa zapchany. Szczególnie w sezonie letnim, gdy turystów jest najwięcej. Właśnie dlatego zalecamy, abyś pojawił się kilka minut przed odjazdem z dworca, a unikniesz problemów z wejściem do busa. Po dotarciu do Positano, wysiądź na przystanku Sponda, zlokalizowanym niedaleko centrum.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Positano?

Krótkie i ważne pytanie, a zatem szybka odpowiedź. Różnie. Zależy, jaka linia lotnicza i czy jest przesiadka. Zgodnie z aktualnymi danymi z portalu Skyscanner.pl, możesz znaleźć bilet już w cenie 172 zł/40 euro. Oczywiście pamiętaj, że z czasem owa rozsądna cena będzie ulegać zmianie.

Z jakiego lotniska najbliżej do Positano?

Positano jest zbyt małym miasteczkiem, aby mieć własny port lotniczy oraz dworzec kolejowy. A zatem, jak dobrze już wiesz, przybędziesz do niego innymi sposobami. Najlepszy to wylądowanie w Neapolu, a później przyjazd pociągiem do Salerno lub Sorrento. A dlaczego akurat powinieneś lecieć z Polski do Neapolu? Bo jego międzynarodowe lotnisko – Napoli Capodichino  (największe w południowych Włoszech) jest najbliżej położone od Positano. To odległość wynosząca tylko 60 km.

Ile kosztuje pociąg z Neapolu do Positano?

Jadąc wygodnie zarówno ze stacji Sorrento, jak i nawet dalszego Salerno, nie musisz martwić się z powodu ceny biletu. Z Neapolu do Positano wydasz już dużo mniej pieniędzy. Za pociąg zapłacisz 5 euro, a bilet autobusowy też będzie śmiesznie niski, bo jego koszt wynosi od 1 do maksymalnie 5 euro. Promem popłyniesz natomiast, jeśli wydasz średnio 14 euro.

Jaka jest pogoda w Positano?

Przyjrzyjmy się teraz samej pogodzie, która często ma wpływ na ostateczną decyzją wyjazdu. Skoro Positano położone jest na Wybrzeżu Amalfi, to panuje tam klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że lata są gorące (z maksymalną temperaturą powietrza – 29/30 stopni Celsjusza) i suche, a zimy dość łagodne (od 10 do 15 stopni, ale z chłodniejszymi porankami i wieczorami, mimo to rzadko termometry pokazują minusowe wartości). Najwięcej deszczu spodziewaj się w listopadzie.

Kiedy najlepiej lecieć do Positano?

Każda pora roku jest dobra, ale nie każda jest idealna. Na przykład późna jesień nie jest polecana na urlop w Positano. Bo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, listopadowy miesiąc jest najbardziej deszczowy (średnio 190 mm). Bywa tak, że leje przez całe dnie, a w tym czasie morze jest wzburzone. Nie jest to przyjemna aura pogodowa, dlatego wybieraj inne miesiące na wizytę. Niekoniecznie lipiec i sierpień, chyba że pragniesz przede wszystkim pływać i opalać się na leżaku. Jeżeli jednak chcesz uniknąć tłumów to zima okaże się niezła (niższe ceny, wciąż cudowne widoki w trakcie spacerów). Ale najlepsza będzie wiosna – szczególnie kwiecień (gdy budzi się do życia przyroda) albo początek jesieni, czyli wrzesień (morska woda nadal jest ciepła).

Co jest takiego wspaniałego w Positano?

O zaletach tego włoskiego raju na Costiera Amalfitana mogliście już przeczytać w początkowym rozdziale naszego przewodnika. Niepowtarzalność. To słowo będzie też odpowiednie. Bo w pełni naświetla wspaniałość Positano. Tego pozytywnego, przyjaznego miejsca. Gdzie sam spacer będzie inny, jakby bardziej niezwykły. Jest jednak jeszcze coś, o czym warto wspomnieć. To plaże. Czy najpiękniejsze na świecie? Nie wszystkie, ale i tak miło spędzisz na nich czas (nie zawsze i nie wszędzie z tłumem ludzi).

Najładniejsze plaże w Positano

Kto najbardziej lubi opalanie ciała, relaks na leżaku i kąpiel w morzu, ten krzyknie „no wreszcie!”. Czy Ty również nie mogłeś się doczekać, aż nasz przewodnik o Positano opisze kilka plaż? Niby to małe miasteczko, ale będziesz mieć w nim dostęp morza – zwłaszcza, gdy przyjdziesz na Marina Grande.

Spiaggia Grande

To, jak sama włoska nazwa wskazuje, największa plaża w Positano. Do lat 50. XX wieku był w tym miejscu port rybacki. Zaskakujące, że dopiero za sprawą pewnego eseju znanego pisarza (dowiesz się o kim mowa, jeśli dotrzesz do końca naszego przewodnika) w amerykańskim miesięczniku o tematyce modowej – Harper’s Bazaar, ów port przekształcono w plażę. Pisarz ten wychwalał miasteczko pod niebiosa, i rozsławił go wśród Amerykanów, którzy zaczęli liczniej przybywać do Positano.

A co można dziś powiedzieć o samej plaży, mającej długość 400 m? Częściowo jest bezpłatna (we wschodniej części). Samo wejście na nią również. Natomiast nie są darmowe leżaki i parasole, ich wypożyczenie kosztuje ponad 20 euro. Tuż przy plaży są oczywiście bary, a także kluby, w tym wykuta w skale dyskoteka działająca do późnej nocy. Spiaggia Grande ma ciemny piasek wymieszany z kamyczkami. Woda w morzu ma tu barwę turkusową.

Warto wiedzieć: Na krańcu Marina Grande, bo tak również nazywana jest ta duża plaża (i port), trafisz na molo. Z niego wypływają m.in. wycieczkowe łodzie. Możesz udać się stamtąd na rejs, aby odkryć uroki wybrzeża od strony Morzy Tyrreńskiego.

Spiaggia Fornillo

Będąc na molo, zauważysz też, pobliską nadmorską ścieżkę. Dokąd Cię ona zaprowadzi? Po 10 minutach Twoim oczom ukaże się nieco mniejsza i zdecydowanie mniej znana plaża – Fornillo. Bardziej skalista, nie przyciąga aż tylu ludzi, jak Spiaggia Grande, ale i tak nagrodzono ją Niebieską Flagą. Dlatego wypoczniesz na niej w ukryciu przed tłumem. W ciszy i spokoju, rodzinnie, obserwując m.in. dwie wieże (Torre del Fornillo oraz Torre Trasita), wzniesione na krańcowych częściach tej plaży. Mimo że Spiaggia Fornillo jest na drugim miejscu w tym zestawieniu, to nie brakuje w jej sąsiedztwie paru restauracji.

Spiaggia Laurito

Moglibyśmy już „ruszać w dalszą drogę”. Do pięciu najlepszych hoteli, pogody w Positano i innych kwestii, ale pozwól, że jeszcze zostaniemy na krótko nad brzegiem morza. Jest bowiem jedna dzika, kameralna plaża na południu od miasteczka, na jego uboczu. Plaża, do której dostaniesz się łodzią (choć jest też możliwość przyjścia tutaj pieszo). Laurito swoją piękną nazwę zawdzięcza drzewom laurowym. Nie tak daleko jest jeden lokal gastronomiczny, więc nie będziesz głodny, gdy już popluskasz się w krystalicznie czystej wodzie.

Spiaggia Arienzo

Ostania z plaż w Positano, na którą powinieneś się wybrać, mimo że jest w połowie prywatna. Lecz nie po to, aby tylko wylegiwać się na słońcu i sączyć drinka. To w takim razie po co? Aby bawić się w słynnym Arienzo Beach Club przy dobrej muzyce. W tym znanym klubie znajduje się oczywiście bar serwujący włoski koktajl Aperol Spritz. Jego obsługa jest fantastyczna. Ale Spiaggia Arienzo to taka niewielka zatoczka, która poza klubem plażowym, kusi również widokami na pobliskie klify. Warto pokonać 300 schodów, by się na niej znaleźć. Tym bardziej że prawie tuż obok zobaczysz dom, w którym mieszkał niegdyś sławny Włoch – Franco Zeffirelli, zmarły w 2019 roku reżyser „Hamleta” oraz adaptacji „Romea i Julii”.

Ile kosztuje obiad w Positano?

Kiedy zrelaksujesz się już na jednej z powyższych plaż, z chęcią udasz się do restauracji. Lepiej jednak, aby Twój portfel był wypchany banknotami i monetami. Okazuje się bowiem, że w Positano nie jest tanio. Ale to miasteczko, które jest znane z wysokich cen, dlatego za posiłki też należy wydać więcej niż w innych miejscach w Europie.

Czy z tego powodu w ustach poczujesz tylko gorzki smak? Nie. Bo tradycyjne włoskie obiady i potrawy kuchni śródziemnomorskiej to posiłki, których nie skosztujesz we własnym domu. Te świeże owoce morza na dużych talerzach. Te makarony, sałatki, przystawki… Ile kosztujące? Główne dania średnio do 30/40 euro (chyba, że bez owoców morza, ryb i mięsa, to wtedy 20 euro). Oczywiście cały czas mowa o porcji dla jednej osoby. Jeżeli jesteś na urlopie w Positano z przyjacielem albo ukochanym/ukochaną to za wspólny obiad zapłacisz od 100 do 200 euro (wliczając wino i przystawki).

Gdzie zjeść w Positano?

W tym włoskim miasteczku jest sporo restauracji. My jednak nie będziemy ich wszystkich wymieniać. Dołączymy natomiast mapkę, na której są zaznaczone różne lokale gastronomiczne. Ale jednocześnie polecimy Ci kilka konkretnych miejsc, gdzie możesz zjeść smacznie i dość tanio jak na Positano. Jakie to miejsca? Oto one:

  • Latteria (przy głównej ulicy Via Pasitea 67) – lokalny sklepik niedaleko plaży, który ma też stoliki stojące na tarasie (usiądziesz przy nich bez dodatkowej opłaty), zjesz tutaj pyszne włoskie kanapki panini.
  • Casa e Bottega (przy Via Pasitea 100) – połączenie sklepu ze stylową restauracją, spróbujesz tu najlepszych sałatek, słodkich deserów i ciepłych przekąsek.
  • La Taverna del Leone (przy ulicy Via Laurito 43) – restauracja położona 3 km od centrum miasta, którą poleca zarówno nasz przewodnik, jak i prestiżowy przewodnik Michelin (a jednak z przystępnymi cenami).
  • Bar Internazionale (V. G. Marcon 306) – historyczna, rodzinna, autentycznie włoska kawiarnia, gdzie skosztujesz różnych słodyczy i napijesz się gorącej kawy.

Czy w Positano jest drogo?

Niestety tak. To najdroższe miasteczko w regionie Kampania (na drugim miejscu pod tym względem jest Amalfi). Chcąc zatrzymać się w nim na tydzień, musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Gdy wybierasz się sam, to miej w kieszeni 1800 euro. Jeżeli z kimś, to szykuj aż 3600 euro. Cena ta obejmuje oczywiście zwiedzanie, zakwaterowanie i transport plus wyżywienie. Skąd takie kwoty? Co powoduje, że Positano jest drogie? Fakt, że jest modne, wręcz ekskluzywne. Popularne też wśród artystów, gwiazd filmowych i innych bogatych osób.

Dlaczego hotele w Positano są tak drogie?

O miejscach noclegowych w tym włoskim miasteczku już pisaliśmy w oddzielnym, obszernym tekście. Mogłeś się z niego dowiedzieć, że w mało którym obiekcie zarezerwujesz tani pokój, bez nadszarpnięcia Twojego budżetu. Dlaczego większość hoteli ma droższą ofertę niż obiekty w innych włoskich miasteczkach? W ostatnich latach wzrósł popyt na to miasteczko i na noclegi w nim. Wrósł, bo zainteresowanie turystów jest ogromne. Mimo wysokich cen z uśmiechem na ustach wyruszają do Positano, uważając, że to ekstra destynacja. Głośna, zwłaszcza w sezonie letnim, ale ciągle zachwycająca. Korzystają na tym liczni właściciele hoteli butikowych.

Gdzie spać w Positano?

Na to pytanie też poznałeś odpowiedź w naszym top 20 najlepszych hoteli. Mimo to poniżej prezentujemy pięć obiektów, które wyróżniają się na tle pozostałych. Jesteś ciekaw, gdzie my byśmy przenocowali podczas kilkudniowego pobytu?

Top 5 hoteli w Positano

Le Sirenuse – zabukuj tutaj

Adres: Via Cristoforo Colombo 30, 84017 Positano, Włochy

Sirenuse to miejsce jedyne w swoim rodzaju, gwarantujące gościom niezapomniane doświadczenia. Rozmarzysz się, jeśli będziesz w nim przebywał. To pięciogwiazdkowy hotel założony przez rodzinę Sarsales na początku lat 50. XX wieku. Dlatego tak silne tam przywiązanie do lokalnej tradycji.

To – jak już pisaliśmy – prawdziwa „Syrena” wśród hoteli. Już sam biało-czerwony kolor tego okazałego, stylowego budynku w centrum Positano (tylko 200 m od wybrzeża) zapiera dech w piersi i hipnotyzuje. Widoki z okien i balkonów są cudowne. Obsługa pokoju znakomita. A co w cenie zakwaterowania? Prywatny parking; pływanie w pięknym, odkrytym, dużym basenie i spanie w pokoju – jakże przestronnym, jasnym, wspaniale urządzonym. Z klimatyzacją i telewizorem LCD z dostępem do wszystkich kanałów satelitarnych, a także ze… stacją dokującą, gdzie podłączysz swojego iPoda.

Co jeszcze możesz robić na terenie tego luksusowego obiektu? Np. leżeć w szerokiej wannie z hydromasażem w pełni wyposażonej prywatnej łazience i zajadać ostrygi oraz popijać szampana w barze. No i spożywać inne przysmaki w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin. A co więcej, korzystać z centrum fitness i spa. Co ciekawe, od maja do września masz możliwość wypożyczenia łodzi na własność!

Casa Nilde – zabukuj tutaj

Adres: Via Pasitea 314, 84017 Positano, Włochy

Jeśli chodzi o rodzinne noclegi w Positano, to ten czterogwiazdkowy hotel spełnia wszelkie wymagania. Znajduje się dość blisko morza (15 minut spacerem od niego i od centralnej części miasteczka, 100 m od sklepów z pamiątkami i restauracji). Jako gość, będziesz zadowolony z zakwaterowania w jednym z różnobarwnych pokoi, w którym jest prywatna, spora łazienka oraz sejf (w nim przechowasz swoje kosztowności). Odpoczniesz na balkonie, gdzie jest stół i krzesła. Jeśli masz wypożyczone auto, to wiedz, że parking jest dostępny, ale na życzenie i nie tuż przy budynku, a nieco dalej. Ciekawostką jest to, że hotel Casa Nilde odpowiada za organizację wycieczek, m.in. w kierunku miasteczka Amalfi i słynnego wulkanu – Wezuwiusza.

Villa Fortuna – zabukuj tutaj

Adres: 319 Viale Pasitea, 84017 Positano, Włochy

O tym hotelu nie wspomnieliśmy w naszym rankingu przedstawiającym 20 najlepszych noclegów. Teraz naprawiamy ten błąd. Bo Villa Fortuna jako pensjonat B&B ma przystępne ceny. A co ważne – oferuje przeróżne opcje związane z zakwaterowaniem. Niektóre pokoje, w tym te dla gości niepalących i kilkuosobowej rodziny, mają prywatny balkon oraz kuchnię z piekarnikiem. Lecz wszystkie, zawsze czyste, zapewniają darmowy dostęp do Wi-Fi oraz klimatyzację i szafę na ubrania. Znajdziesz wewnątrz tego obiektu również wannę z hydromasażem, w której się w pełni zrelaksujesz. Skorzystasz też z biurka, lodówki oraz telewizora z płaskim ekranem. Wyjdziesz na taras. Wykąpiesz się w łazience z prysznicem, wyśpisz się na wygodnym łóżku.

Hotel mieści się kilometr od Roman Archeological Museum i niedaleko Spiaggia Fornillo. I w sąsiedztwie przystanku autobusowego, co ułatwia przyjazd do centrum miasteczka.

Villa La Tartana – zabukuj tutaj

Adres: Via Vicolo Vito Savino 4/8, 84017 Positano, Włochy

Turyści, którzy przeglądają oferty hoteli, polują na najwygodniejsze noclegi w Positano. Trzygwiazdkowa Villa La Tartana spełnia takie oczekiwania. To trzygwiazdkowy hotel świetnie oceniany ze względu na poziom i jakość łóżek oraz samą lokalizację (tuż na brzegiem morza, blisko popularnej plaży – Spiaggia Grande oraz kościoła Santa Maria Assunta i na ulicy wyłączonej z ruchu aut). Obiekt dysponuje klimatyzowanymi pokojami typu studio. I holem wyłożonym, ręcznie malowanymi, ceramicznymi kafelkami (o barwie niebieskiej oraz turkusowej, aby przypominały morze).

Pensione Maria Luisa – zabukuj tutaj

Adres: Via Fornillo 42, 84017 Positano, Włochy

Najtańszy, dwugwiazdkowy. Ale i tak będziesz pozytywnie zaskoczony. Bo, mimo najniższego standardu i kosztu ze wszystkich tu wymienionych hoteli, ten obiekt ma same zalety. Gospodarz i jego córka zrobią wszystko, abyś był wypoczęty i zadowolony we wspólnym salonie. Spędzisz czas w przewiewnym pokoju, który ma łazienkę z prysznicem lub wanną i bidetem. Otrzymasz pomoc w trakcie wniesienia bagaży. A na tarasie na dachu pozachwycasz się panoramą miasteczka Positano, nie mogąc doczekać się, aż pospacerujesz na boso po piasku na Spiaggia del Fornillo. Mało tego, choć w całym budynku jest dostęp do Internetu Wi-Fi, to dodatkowo będziesz mógł skorzystać z komputera (własności hotelu).

Jak poruszać się po Positano?

Wiesz, gdzie spać, i jeść, a także co zwiedzać i na jakich plażach odpoczywać. Lecz jeszcze nie poinformowaliśmy Cię, jak najlepiej poruszać się po tym włoskim miasteczku. Wydaje się, że najłatwiej, mimo kosztów, jest wynająć auto (przez linie lotnicze opłaca się bardziej niż od typowych wypożyczalni).

Z jednej strony tak, szczególnie jeżeli jeżeli zwiedzamy całe wybrzeże nie w pojedynkę. Ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że jezdnie są wąskie i kręte, a parkingi zapchane i drogie. Potrzebna jest więc pokaźna suma pieniędzy, dużo cierpliwości (częste stanie w korku) i dobre umiejętności kierowcy. Dlatego, gdy bez żadnego stresu masz zamiar tylko odkrywać uroki Positano, to wybierz skuter lub rower. My jednak proponujemy… własne nogi. Tym bardziej że przy głównej ulicy (Viale Pasitea) jest wyznaczony pas dla pieszych – „Downtown” (obok sklepików i restauracji, prowadzący prosto do morza).

Warto wiedzieć: Latem najwygodniej chodzić w sandałach. Takie, dobrej jakości buty, kupisz w otwartym od dawien dawna sklepie Safari – The Positano Sandals. Nie dość, że możesz samemu dostosować sandały do swojej stopy (szyte ma miarę), gustu kolorystycznego i stylu, to jeszcze dokonasz ich zamówienia przed swoim przyjazdem na stronie internetowej Safari – The Positano Sandals.

Czy Positano ma centrum miasta?

Tak, serce miasteczka koncentruje się przy drodze Viale Pasitea (niedaleko portu Marina Grande) oraz wokół placu Piazza dei Mulini i placu Flavio Gioia (tutaj jest kościół Santa Maria Assunta z XVIII wieku, w którym przechowywana jest bardzo ważna dla mieszkańców bizantyjska ikona Czarnej Madonny).

Ile lat mają domy w Positano?

Najstarsze budowle tego włoskiego miasteczka powstały w poprzednich stuleciach, a nawet w średniowieczu. Ale – co potwierdzają archeolodzy – pierwszy domy zaczęto stawiać na tym terenie już w starożytności. A dokładnie mówiąc w I wieku p.n.e., kiedy to bogatsi Rzymianie osiedlali się na Półwyspie Sorrento.

Jaka jest najlepsza część Positano?

Można powiedzieć śmiało, że całe miasteczko jest bardzo piękne. Dlatego niełatwo wybrać jego najciekawszy fragment. A jednak jest pewna część, która przyciąga najbardziej. Jest nią historyczne centrum z rożnymi alejkami, gdzie znajdziesz lokalne wyroby. Choć niektórzy uważają, że równie wspaniała, jeśli nie lepsza, jest część w wyznaczonymi plażami Spiaggia Grande i Fornillo

Co jest ładniejsze Positano czy Amalfi?

Masa turystów mówi swoje. Skoro za swój cel wybiera Positano, to oznacza jedno: to miasteczko jest lepsze do Amalfi. Może i nieco droższe, bardziej zatłoczone, ale jednak oferujące więcej atrakcji i bajkowych widoków. No i jest ładniejsze na żywo niż na dołączonych zdjęciach albo zakupionych/wysłanych pocztówkach.

Które miasto jest większe, Amalfi czy Positano?

Większe jest Positano. Jego powierzchnia wynosi jakieś 8km2. Amalfi zbudowane jest natomiast na obszarze 6km2. Co ciekawe, więcej ludzi mieszka w miasteczku Amalfi, a nie w Positano (w tym opisywanym przez nas miasteczku żyje 4 tysiące osób).

Czy Positano jest droższe niż Amalfi?

Jak możesz wyczytać w naszym wyczerpującym przewodniku, drożej jest w Positano. To bardziej ekskluzywne miejsce.

Czy lepiej odwiedzić Sorrento czy Positano

Według nas jednak to drugie, mniejsze miasto jest przyjemniejsze, biorąc pod uwagę kwestię wypoczynku. Ciut większe Sorrento jest lepiej zorganizowane turystycznie (znajduje się bliżej Neapolu – stolicy Kampanii, przez co jego połączenie komunikacyjne z wieloma miastami jest wygodniejsze i szybsze). To prawda. Lecz Positano, wyglądające jak wioska – porównując do Neapolu, kusi spokojniejszą atmosferą (mimo że latem ludzi jest tu sporo).

Grupowe wycieczki do Positano

Zbliżamy się już do końca naszego tekstu na temat tego włoskiego miasteczka. Zanim go jednak podsumujemy, mamy wiadomość dla turystów będących na wakacjach w Neapolu lub wspomnianym powyżej Sorrento. Mogą oni zwiedzić Positano minibusem albo przypływając tutaj promem w ramach profesjonalnych wycieczek z przewodnikiem.

Wycieczka z Neapolu do Sorrento, Positano i Amalfi

Pierwsza z takich wycieczek to ta niemal całodniowa, rozpoczynająca się w Neapolu. Wchodząc na tę stronę, możesz zarezerwować miejsce autokarze (często w promocyjnej cenie). Obiad może, ale nie musi być wliczany w koszty. Ważne jednak, że poza samym Positano, jako uczestnik, zdążysz też zwiedzić Sorrento oraz Amalfi. Starczy Ci czasu na spacery wąskimi uliczkami, relaks na plaży i odkrywanie oszałamiających krajobrazów.

Rejs statkiem z Sorrento do Positano i Amalfi

Rekomendujemy też jednodniowy rejs łodzią z Sorrento do Positano oraz Amalfi. Co istotne, koszt obejmuje podróż w dwie strony. Popłyniesz wzdłuż wybrzeża w powolnym tempie, podziwiając Morze Tyrreńskie oraz okoliczne, skaliste plaże i potężna klify. Gdy statek zacumuje do brzegów, to będziesz mieć możliwość zobaczenia przez kilka godzin zarówno Positano, jak i Amalfi – dwóch malowniczych miasteczek.

Które miasteczko jest lepsze, Capri czy Positano

Capri to włoska wyspa położona na Morzu Tyrreńskim (w Zatoce Neapolitańskiej). Nie bez powodu jest synonimem luksusu. Jeżeli do tego punktu naszego przewodnika byłeś pewny, że Positano jest najbardziej eleganckim miejscem, to się teraz zdziwisz. Bo to właśnie Capri jest najdroższą wyspą Europy od lat. Miejscem, w którym ceny za nocleg, posiłki i wejścia na tereny zabytkowe są jeszcze wyższe. Czy jest w związku z tym lepszą destynacją turystyczną? Jeśli pragniesz poczuć się jak książę, który trafia do magicznej, ale pełnej przepychu krainy, to faktycznie Capri oczaruje Cię bardziej. Lecz dla romantycznego klimatu lepiej udać się do Positano.

Jak długi jest rejs wodolotem z Positano do Capri?

Jeżeli jesteś już w Positano, a masz jeszcze sporo grosza przy sobie, to zachęcamy, abyś jednak przypłynął do Capri (rejsy bezpośrednie odbywają się od początku kwietnia do końca października). Wyspa ta jest w odległości 12 mil morskich, więc podróż zajmie Ci tylko od trzydziestu minut od jednej godziny (na czas ten ma wpływ rodzaj wodolotu itp.).

Ile kosztuje prom z Positano na Capri?

Bilet kosztuje od 23,50 euro do prawie 30 euro. Cena zależy od tego, czy wejdziesz na pokład statku poruszające się szybciej (promy fast ferries) czy wolniejszego.

Ciekawostki o Positano

Na finał naszej opowieści o tym włoskim miasteczku, mamy dla Ciebie pięć ciekawostek na jego temat. A brzmią one następująco:

  • Jest legenda, według której to grecki bóg mórz – Posejdon stworzył włoskie dziś Positano. Uczynił to dla swej ukochanej – nimfy o imieniu Pasitea. Piękny prezent, prawda? Czy to jednak stąd też wziął się toponim?
  • Nie tylko tak sławny gość, jak Posejdon krążył wokół tego wybrzeża. W czasach nam współczesnych w Positano „działali” inni celebryci. Na przykład członkowie zespołu rockowego The Rolling Stones, komponujący tutaj piosenkę pt. „Midnight Rambler”;
  • W miasteczku zatrzymywały się też ekipy filmowe. Realizowano tu między innymi zdjęcia do „Utalentowanego Pana Ripleya” z Mattem Damonem oraz kilka scen do melodramatu „Pod słoćem Toskanii” z Diane Lane.
  • Delizia al Limone” to cytrynowy deser, który jest orzeźwiający i jednocześnie lekki. Dlaczego akurat on jest tak uwielbiany i często serwowany w kawiarniach? Bo owoce te, czyli cytryny są uprawiane w Positano przez wielu ludzi;
  • Lokalni rybacy do tej pory udają się na połów na swoich tradycyjnych drewnianych łodziach – „gozzi”. Idąc wzdłuż jednej z plaż, być może zauważysz owych poławiaczy.

Przewodnik o Positano – podsumowanie

John Steinbeck (tak, to właśnie jego mieliśmy na myśli) pisał tak o Positano: „Wgryza się głęboko. To miejsce jak ze snu, które wydaje się nie być prawdziwe kiedy tam jesteś, a staje się tak prawdziwe, kiedy wyjeżdżasz”. Setki tysięcy przyjezdnych co roku potwierdza jego słowa. Budzą się oni nie prędzej niż po dotarciu do domu. Wtedy zdają sobie sprawę, że może i dużo stracili pieniędzy, ale na pewno owa strata nie poszła na marne.

Dlaczego warto przybyć do Positano?

Właściciele hoteli i restauracji cieszą się, że jednego dnia turystów jest tam znacznie więcej niż wszystkich mieszkańców. Wszak dzięki nim biznes turystyczny kwitnie jak drzewa wiosną. Skąd jednak aż takie zainteresowanie tym włoskim miasteczkiem? Dlaczego ludzie świętują tutaj rocznicę ślubu?

Positano nie tylko „wgryza się” (niekoniecznie w szyję niczym wampir), jak słusznie ocenił Steinbeck, ale też „całuje namiętnie”. Rozkochuje zagranicznych gości i innych Włochów krajobrazami, autentyczną atmosferą i kuchnią. Rzuca czar dźwiękami fal uderzających o kamieniste brzegi. A niech sobie będzie drogie, byleby pogoda dopisała (a to jest raczej bardziej niż pewne).

Czym jeszcze zaskoczy Cię Positano?

Trudno nazwać to miasteczko najbardziej cichym zakątkiem w Europie. Są na przykład greckie wysepki, na których nawet w sezonie turystycznym unikniesz hałasu spowodowanego rozmowami grup ludzi z rożnych krajów. Ale tylko w Positano rozładujesz stres za pomocą masażu dzwonkami tybetańskimi, zatańczysz w jaskini i poznasz ludzi, z którymi nie dość, że pogawędzisz, to jeszcze się zaprzyjaźnisz.

Positano to miejsce, który musisz zobaczyć, choć raz w życiu. Nie masz teraz odpowiedniej kwoty, aby się tam udać? Nie szkodzi. Z czasem uzbierasz tyle, aby odwiedzić to eleganckie, czarujące na każdym poziomie (nowoczesnym i historycznym) miasto. Gdy już tam przylecisz, to pij Limoncello (lokalną cytrynową nalewkę), baw się, zwiedzaj i nie myśl o problemach.

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Poprzedni

Najlepsze hotele i noclegi w Positano, gdzie spać

Najlepsze noclegi i hotele w Ravello, gdzie spać

Następny

Dodaj komentarz